• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Wycieczka klas 3b i 4b

Wycieczka klas 3b i 4b

6 Grudnia 2023
W dniu 15 listopada 2023 roku uczniowie klas 3b i 4b udali się na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia i Wieliczki. Pierwszym punktem wyprawy było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem zwiedzania było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, poznanie martyrologii narodu polskiego, a także budowaniae w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści. Słowa George Santayana "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie" stały się hasłem przewodnim naszej wycieczki. Uczniowie w skupieniu i z powagą przez kilka godzin uczestniczyli w poruszającej lekcji historii. Zobaczyli baraki, cele, krematoria. Udali się do bloku śmierci i pod ścianę straceń. Oglądając kolejne gabloty z przedmiotami osobistego użytku pomordowanych uświadamiali sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna lekcja, dzięki której uczniowie próbowali doszukać się przyczyny nienawiści i pogardy do drugiego człowieka.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w kopalni soli w Wieliczce. Podczas zwiedzania uczniowie przebyli około trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogli również podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła kaplica dedykowana św. Kindze oraz świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina. 
Wycieczka była dla wszystkich wyjątkowa i poruszająca, na pewno pozostanie w pamięci młodzieży jeszcze przez długi czas.
do góry