• język migowy
  • BIP

Aurich

25 lat wymiany z Aurich

Logo projketu

W dniach 27 listopada do 6 grudnia 2019r. Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie, już po raz dwudziesty piąty, wzięło udział w wymianie uczniowskiej z Gymnasium Ulricianum w Aurich. Tym razem to my niespełna 10 dni spędziliśmy w Niemczech. Długa droga do Aurich minęła nam na przemyśleniach, jak spędzimy tam czas, jak będzie nam się mieszkało u niemieckich rodzin i jak poradzimy sobie z konwersacją w języku niemieckim. Na szczęście okazało się, że gospodarze przyjęli nas z otwartym sercem, a wszelkie kłopoty językowe rozwiązywały pani dyrektor Danuta Stefańska i nauczycielka języka niemieckiego pani Małgorzata Kopacka, które tłumaczyły z niemieckiego.

Już pierwszy dzień po dotarciu do Aurich, czyli czwartek 28 listopada był pełen wrażeń. Po krótkim powitaniu przez dyrektora szkoły, pana Dietera Schrodera, wyruszyliśmy do stoczni rodziny Meyer w Papenburgu. Dojazd tam był pełen polsko-niemieckich rozmów i wymiany doświadczeń. Sama stocznia i skala, na jaką wytwarza się tam statki, zrobiła na nas duże wrażenie. Później udaliśmy się do Esterwegen, gdzie znajduje się muzeum poświęcone mieszczącemu się tam niegdyś obozowi koncentracyjnemu. Był to dla nas moment powagi i skupienia się na chwilę na tym tragicznym aspekcie historii.

W piątek mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda szkolne życie naszych niemieckich przyjaciół. Po 4 godzinach spędzonych na lekcjach udaliśmy się na uroczystość związaną z jubileuszem wymiany pomiędzy Kępnem i Aurich. Na spotkaniu wysłuchaliśmy koncertu przygotowanego przez jedną z klas muzycznych z Gymnasium Urlicianum, wzięliśmy udział w poczęstunku, ale przede wszystkim byliśmy świadkami licznych, obustronnych podziękowań. Na przyjęciu pojawił się starosta Aurich, niemiecki europarlamentarzysta, ale też specjalnie na tę okazję do Niemiec przybyła delegacja ze Starostwa Powiatowego w Kępnie z panią wicestarostą Alicją Śniegocką na czele. Mieliśmy też możliwość zobaczyć, ilu ludzi przez lata było zaangażowanych w organizację tej wymiany ze strony niemieckiej, a z naszej szkoły wymianę organizowały tylko dwie osoby: pani dyrektor Danuta Stefańska i pani Małgorzata Kopacka. Było nam niezmiernie miło móc uczestniczyć w tak dużym przedsięwzięciu.

Weekend był czasem, który spędziliśmy razem z niemieckimi rodzinami, zwiedzając pobliskie miasta czy poznając tamtejsze tradycje i zwyczaje. W sobotę część naszej grupy udała się do Bremen, podziwiać tamtejszy jarmark bożonarodzeniowy, a w niedzielę zaczerpnęliśmy trochę adrenaliny grając w laser tag. Weekend dla każdego uczestnika wymiany był pełen wrażeń.

W poniedziałek wyruszyliśmy do Osnabrück, gdzie udało nam się zwiedzić wraz z przewodnikiem to urokliwe miasto. I znowu udaliśmy się na tamtejszy jarmark, gdzie po raz kolejny mieliśmy okazję podszkolić nasz niemiecki i angielski, integrując się z Niemcami.…

Rok szkolny 2020/2021 

Pierwszy wyjazd grupy młodzieży do Aurich w ramach wymiany uczniowskiej między Gymnasium Ulricianum w Aurich i Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie miał miejsce we wrześniu 1994 roku. Opiekunkami grupy były germanistki Danuta Stefańska i Małgorzata Kopacka. Pani Danuta Stefańska, od roku 2004 dyrektor szkoły, nadal koordynuje projekt, natomiast pani Małgorzata Kopacka, wieloletni kierownik wymiany, przekazała swoje obowiązki pani Izabeli Maciejewskiej w roku 2020.

Z powodu pandemii wizyty grup młodzieży zostały zawieszone, jednak koordynatorki: Melanie Frerichs i Izabela Maciejewska pozostają w kontakcie mailowym i poprzez media społecznościowe. Kiedy szkoły wrócą do nauki stacjonarnej i zostanie przywrócona możliwość organizacji wyjazdów, wycieczek i projektów, wymiana z Aurich zostanie wznowiona.

do góry