• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Grupa Erasmus+ zrealizowała mobilność grupową podczas (..)

Grupa Erasmus+ zrealizowała mobilność grupową podczas międzynarodowej konferencji w Niemczech

22 Marca 2023

Od 4 do 10 marca 2023 roku grupa dziesięciorga uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami: dyrektor Danutą Stefańską i nauczycielem języka angielskiego Maciejem Adamkiem wyjechała na mobilność grupową do Niemiec w ramach projektu Erasmus+ dotyczącego przekraczania granic po pandemii. 

Pierwszego dnia, po przywitaniu naszych kolegów i koleżanek ze szkół partnerskich, zebraliśmy się w sali konferencyjnej Jugendherberge Oldenburg i oficjalnie rozpoczęliśmy prace projektowe.

W niedzielę w grupach międzynarodowych rozpoczęliśmy zwiedzanie Oldenburga, podczas którego wykonywaliśmy różne zadania mające na celu zintegrowanie członków grup. Po obejrzeniu miasta wróciliśmy do hotelu, gdzie kontynuowaliśmy wzajemne poznawanie się z nowymi  kolegami i koleżankami. Około południa zaczęliśmy pracę w międzynarodowych grupach, której celem było rozpoczęcie przygotowywania prezentacji. Po kolacji zaczęliśmy  kolejne wspólne zajęcia, tym razem taneczne. Tego wieczoru prezentowaliśmy taniec „Jerusalema”, który przygotowaliśmy, następnie uczyliśmy wszystkich uczestników projektu podstawowych kroków i układu naszego tańca.

Kolejnego dnia  rano pojechaliśmy do Aurich, gdzie znajduje się szkoła naszych partnerów projektowych z Niemiec Gymnasium Ulricianum. Odbyło się tam oficjalne otwarcie konferencji międzynarodowej, w której uczestniczyła młodzież z Norwegii, Polski (Kępna oraz Wrocławia) i oczywiście z Niemiec. Po lunchu wzięliśmy udział w grze terenowej, poznając miasto i integrując się w grupach międzynarodowych. Po intensywnym, ale ciekawym dniu odbyły się kolejne zajęcia taneczne.

We wtorek pojechaliśmy rano pociągiem do Bremerhaven. Zwiedziliśmy centrum naukowe Klimahaus. Mogliśmy doświadczyć tam zmiany klimatów i zapoznać się z kulturami z wielu zakątków świata. Było to niezwykłe przeżycie - przenieśliśmy się na wietrzne szczyty Szwajcarii, do wilgotnych lasów deszczowych  w Kamerunie oraz mroźnej Antarktydy. Po lunchu pojechaliśmy do Bremy, którą zwiedzaliśmy oczywiście w grupach międzynarodowych. Jest to przepiękne, zabytkowe miasto pełne atrakcji. Widzieliśmy m.in. pomnik Muzykantów z Bremy, Rolanda, zapierającą dech w piersiach Katedrę Św. Piotra i niezwykły rynek. Po powrocie do Oldenburga kontynuowaliśmy prace w grupach międzynarodowych.

Podczas kolejnych dwóch dni realizowaliśmy zaplanowany dla nas program na temat zdrowia psychicznego. Poznaliśmy różnice pomiędzy nastawieniem umysłu na rozwój (tzw. growth mindset), a nastawieniem na trwałość (fixed mindset). Nauczylliśmy się także rozmawiać o swoich talentach. Po południu wyruszyliśmy do Gymnasium Cäcilienschule - szkoły w Oldenburgu, w której kontynuowaliśmy prace w grupach, jednocześnie kończąc prezentacje obrazujące wyłonione przez nas podczas międzynarodowych spotkań online podtematy związane: ze stylem życia, zrównoważonym rozwojem, zdrowiem psychicznym w domu i szkole oraz z konsumpcjonizmem, ekosystemem, a także bardziej zrównoważonym stylem życia w mieście. Podczas pracy grup nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem niemieckiego liceum. Dowiedzieli się, jakie metody pracy w wykorzystaniem rozwiązań technologicznych są wykorzystywane w procesie edukacyjnym po pandemii oraz mieli szansę porównać, czy i jakie zmiany należało wprowadzić w systemy kształcenia w każdej ze szkół partnerskich, a które zostały wymuszone warunkami izolacji i jej wpływem na podejście uczniów do nauki. Po powrocie do naszego schroniska rozpoczęło się oficjalne zakończenie międzynarodowej konferencji Erasmus+, podczas którego każda z grup międzynarodowych prezentowała owoce swojej całotygodniowej pracy.

W piątek rano pożegnaliśmy naszych kolegów i koleżanki z projektu oraz z żalem opuściliśmy hotel, wyruszając w drogę powrotną do Kępna. Nasza podróż była długa, lecz w dobrym towarzystwie czas płynął przyjemnie. 

Wyjazd, choć krótki, niewątpliwie można zaliczyć do udanych. Poznaliśmy wielu nowych przyjaciół i kulturę krajów, z których pochodzą, mieliśmy okazję wykazać się naszymi umiejętnościami, a - co najważniejsze - dowiedzieliśmy się wielu nowych, niezwykle przydatnych informacji na temat zdrowia psychicznego, które w obecnych popandemicznych czasach jest bardzo ważne.

Martyna Hojeńska i Maciej Adamek

do góry