• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/“Kawałek Ojczyzny dla p. Juliana”

“Kawałek Ojczyzny dla p. Juliana”

6 Czerwca 2023
RSU organizuje akcję, w której pragnie przybliżyć "Kawałek Ojczyzny" weteranowi Powstania Warszawskiego przebywającemu od wielu lat na emigracji w USA - p. Julianowi.
98-letni bohater - p. Julian Szary - przebywa w domu opieki oddalonym o setki kilometrów od Polski, bo aż w Kanadzie. Okazał się być zapomnianym weteranem Powstania Warszawskiego. Pani, która tam pracuje i również jest Polką, zaczęła mówić do niego po polsku, p. Julian się wzruszył, a z wdzięczności zaczął całować ją po dłoniach. Pan Julian urodził się w Borysławiu (niedaleko Lwowa) 24 maja 1927 roku. Podczas powstania walczył w południowej części Warszawy, najprawdopodobniej na Mokotowie. Aktualnie czuje się świetnie i potrafi większość rzeczy robić sam. Na urodziny  dostał magnetofon, a na pytanie, jakie lubi piosenki, odpowiedział: “Opery i orkiestry to nie dla niego. Lubi coś, do czego można potańczyć!”.
O akcji:
Pan Julian tęskni za ojczyzną i za przyjaciółmi, których ma właśnie w Polsce. Pani, która ma pod opieką p. Juliana nagłośniła sprawę i ruszyła z akcją, w której można napisać do byłego powstańca list lub wręczyć coś niewielkiego i taki jest nasz cel! Nasza szkoła postara się, aby jak najlepiej przypomnieć p. Julianowi nasz kraj i kulturę. Każda klasa ma za zadanie zapakować kopertę dla Naszego Weterana. Może to być Wasze zdjęcie, jakiś list, wiersz, może magnes lub coś niewielkiego, z czym kojarzycie nasz kraj.
Koperty zbieramy do 15 czerwca bieżącego roku. Można je oddawać do p. Lidii Kulik, Julii Wąsali 1D lub przewodniczącym RSU: Zuzannie Barydze i Weronice Weiss 2B
Powodzenia! Liczymy na Was.
Rada Samorządu Uczniowskiego 
Zdjęcie z napisem Tęsknota za ojczyzną, w tle krajobraz wiejski
do góry