• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Uroczystości 100-lecia szkoły jako placówki polskiej (..)

Uroczystości 100-lecia szkoły jako placówki polskiej oraz VII Zjazd Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Kępnie już za nami!

31 Maja 2022

Okładka jubileuszowej publikacji

W dniach 28 i 29 maja 2022 roku odbył się długo wyczekiwany VII Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie połączony z uroczystościami jubileuszu szkoły jako placówki polskiej 1920-2020.

W sobotę, 28 maja 2022 roku, o godz. 10.00 w Kościele pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Kępnie odbyła się Msza święta koncelebrowana z udziałem siedmiu księży - absolwentów w intencji wszystkich wychowanków i absolwentów, pedagogów, pracowników, uczniów, a także zmarłych i pomordowanych członków społeczności szkolnej. Mszy świętej przewodniczył proboszcz kępińskiej parafii ksiądz kanonik Jerzy Palpuchowski, a homilię wygłosił ksiądz Kazimierz Tomalik. Uroczystą Mszę św. uświetnił chór Cantamus z absolwentem Karolem Kozanem przy organach. W służbę liturgiczną włączyli się absolwenci: psalm zaśpiewała Jolanta Jędrecka, czytania Urszula Goździcka i Witold Tomczak. Podczas Mszy św. poświęcony został nowy sztandar liceum ufundowany przez Komitet Organizacyjny, Uczestników Zjazdu i Przyjaciół Szkoły. Poczet sztandarowy absolwentów tworzyli: chorąży Józef Frąckowiak oraz Jolanta Waliszewska i Maria Walek. Szkołę ze sztandarem reprezentowali: chorąży Michał Froń oraz asysta: Zofia Jokiel i Julia Rybczyńska, nowy sztandar od absolwentów przyjęli członkowie pocztu sztandarowego: chorąży Maksymilian Musiała w asyście Lidii Surgiel i Oliwii Kędzior.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy zjazdu, w uroczystym pochodzie, na czele ze sztandarami, przeszli ulicami Kępna do swojej szkoły. O godz. 12.00 w nowej sali sportowej rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Starosta Kępiński Robert Kieruzal, dyrektor szkoły Danuta Stefańska, najstarszy uczestnik zjazdu Roman Musiał (matura 1957) oraz najmłodsza uczestniczka zjazdu Weronika Pawlak (matura 2016) odsłonili pamiątkową tablicę ufundowaną przez Powiat Kępiński. Delegacje młodzieży złożyły kwiaty pod popiersiem patrona szkoły majora Henryka Sucharskiego oraz pod tablicą upamiętniającą absolwentów poległych i pomordowanych w walce o wolność Ojczyzny.

Uroczystość  uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Starosta Kępiński Robert Kieruzal, dyrektor Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu Violetta Słupianek, proboszcz kępińskiej parafii ksiądz kanonik Jerzy Palpuchowski, Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Mirosław Józefiak, przedstawiciel  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  starszy kapitan Mateusz Grzesiak, Dyrektor ZSP Nr 1 w Kępnie Bogumiła Drobina, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem Sylwia Grabowska, Przewodniczący Rady Rodziców Eligiusz Kaczmarek, byli dyrektorzy LO: Maria Sinecka, Eugeniusz Janiszewski, Ryszard Przybylski, Krzysztof Wdowiak, Jolanta Waliszewska oraz nauczyciele emerytowani: Wiesława Lorenc, Barbara Ślęk, Ryszard Kałużny, Andrzej Konarski oraz byli nauczyciele: Włodzimierz Mazurkiewicz i Krzysztof Listowski.

Wszyscy byli uczniowie, którzy skorzystali z zaproszenia na VII Zjazd Absolwentów, po latach mieli możliwość zaśpiewania hymnu szkoły i „Pieśni o sztandarze”. Podniosłą częścią uroczystości było symboliczne wbijanie gwoździ do drzewca sztandaru przez fundatorów; osoby prywatne - absolwentów oraz przedsiębiorców - absolwentów oraz przekazanie nowego sztandaru obecnym uczniom liceum, którzy odtąd będą go bronić i godnie się nim opiekować. Nowy sztandar ma barwy: złotą, czerwoną, niebieską i białą, widnieje na nim polski orzeł, zarys budynku z nazwą  szkoły oraz słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Pięciuset zebranych na szkolnej uroczystości powitała dyrektor Danuta Stefańska, która przedstawiła historię szkoły, najważniejsze osiągnięcia i cele, które przyświecają nam obecnie. Starosta Kępiński  Robert Kieruzal gratulował szkole sukcesów i wyjątkowo żywej tradycji spotkań absolwentów, a przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego VII Zjazdu Absolwentów Jolanta Jędrecka przybliżyła gościom statystyki dotyczące tegorocznego wydarzenia oraz przedsięwzięcia, które udało się sfinalizować w trakcie przygotowań do zjazdu (m.in. ustalenie terminu wydarzenia mimo ciągle trwającej epidemii, zakup sztandaru, opracowanie wystawy, publikacji, zdjęć klasowych i ustawienie sali sportowej na organizację uroczystości). Dyrektor Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu Violetta Słupianek przekazała dyrektor szkoły Danucie Stefańskiej list gratulacyjny Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Roberta Gawła wraz z prezentem. Listy gratulacyjne przekazały szkole również dyrektor  ZSP Nr 1 w Kępnie Bogumiła Drobina oraz dyrektor ZSS w Słupi pod Kępnem Sylwia Grabowska.

Program artystyczny na tę wyjątkową okazję przygotowała opiekunka Rady Samorządu Uczniowskiego Lidia Kulik z utalentowaną artystycznie młodzieżą klas pierwszych, drugich i trzecich oraz solistami: Patrycją Rabiegą, Natalią Pawlik, Amelią Jurczenią, Hanną Kos, Nadią Moską, Oliwią Kulik, Hanną Lewek, Dominikiem Hołosiem, Kamilą Kryściak i Filipem Kubikiem. W roli konferansjerów wystąpili: Natalia Sowa, Oskar Tajnert oraz Łucja Makosch i Dominik Janicki. Piosenka „Ta sama chwila” z repertuaru zespołu Bajm wykonana przez Lidię Kulik i młodzież zakończyła udany program artystyczny.

Po obiedzie w kępińskich restauracjach „Kamiński” i „La Costa”, już od godz. 15.00, goście zwiedzali szkołę, wspomnieniami wracali do szkolnej ławy, konfrontowali zapisane w pamięci sytuacje i twarze z wnętrzami szkolnymi. Na drugim piętrze budynku, w szkolnej auli, uczestnicy zjazdu obejrzeli wystawę archiwalnych rysunków architektonicznych z 1913 roku i zdjęć zabytkowego obiektu. Zbiory udało się zaprezentować również dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Kępno Socjum i Okolice - absolwentom Irenie Sadek i Dominikowi Makoschowi. Wystawę, zdobioną witrażami ze szkolnych okien, sfinansował Starosta Kępiński Robert Kieruzal.  Na zwiedzających czekały też kroniki szkolne, zdjęcia i księgi pamiątkowe. Z prawdziwą przyjemnością zaprezentowaliśmy w bibliotece zdjęcia klasowe absolwentów zebrane ze stu lat (1920-2020). W czasie pobytu w szkole można było też obejrzeć archiwalny materiał filmowy z roku 1975 przekazany przez Witolda Tomczaka. Wśród materiałów, które uczestnikom zjazdu już od piątku (27 maja 2022 roku) przekazywali pracownicy Biura Zjazdu Piotr Kozica i Dariusz Pezalski z młodzieżą z RSU był plan cmentarza parafialnego z listą pochowanych tam pedagogów naszego liceum. Razem z Barbarą Maruszką-Bednarek można było odbyć wędrówkę ich śladami, odnaleźć miejsce pochówku, zapalić symboliczny znicz i w ten sposób oddać cześć tym, których już nie ma, ale na zawsze żyją w naszych sercach.

Wieczorem Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów przekazało, w ramach swojej działalności, wyróżnienia zasłużonym absolwentom oraz zostały przekazane odznaki dla sześciu zasłużonych w organizacji poprzednich zjazdów przyznane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka na wniosek Stowarzyszenia.

Zwieńczeniem pierwszego dnia VII Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie był bal, który rozpoczął się o godz. 19.30 pokazem tanecznym dwóch par. Pierwszą z nich tworzyli Kamila i Filp z Baranowskiego Studio Tańca, drugą Hania i Dominik ze Studia Tańca "Retro". Po pokazie pary poprowadziły dostojnego poloneza przygotowanego przez Edytę Rybczyńską. Przy znanych dźwiękach muzyki Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” ruszyło spontanicznie w tan ponad sto par! Wzruszający taniec połączył ludzi, pokolenia, wspomnienia i przeżycia, stare z nowym, dawne z obecnym, minione i dzisiejsze. Sprzyjająca aura pozwoliła wszystkim uczestnikom uroczystości wyjść poza budynek szkoły i nowej sali sportowej i zatoczyć wielkie koło na boisku wielofunkcyjnym. Wszyscy cieszyliśmy się, że jesteśmy razem i należymy do jednej, wielkiej rodziny absolwentów. Do tańca podczas balu przygrywał zespół muzyczny „Gramy”, absolwentki Arleta Królak i Maria Lubryka oraz didżej. Zabawa trwała do białego rana! Na dziedzińcu szkolnym, pod specjalnie ustawionymi namiotami, uczestnicy zjazdu mogli skorzystać ze smacznej kolacji i posiłków serwowanych przez Motel "Za Miedzą".

W niedzielę, 29 maja 2022, w godz. 10.00-14.00 na terenie szkoły odbył się piknik rocznicowy z udziałem uczestników zjazdu, gości i mieszkańców, pokazy i imprezy sportowe, rozgrywki i mecze  zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego: Edytę Rybczyńską, Małgorzatę Falszewską i Dariusza Lemanika.

Zorganizowanie wydarzenia nie byłoby możliwe bez udziału społeczności szkolnej: pracowników administracji i obsługi, rodziców, nauczycieli i młodzieży, która zaangażowała się w przedsięwzięcie i wykonała rozmaite zadania niezbędne do przeprowadzenia uroczystości. Wszyscy członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego po raz kolejny udowodnili, że razem można zrobić więcej, a współpraca to ważna umiejętność społeczna, której warto się uczyć w każdym wieku.

Pamiątką 100-lecia i VII Zjazdu Absolwentów jest publikacja jubileuszowa pod red. Kariny Zalesińskiej i Pauliny Pacyny-Dawid współfinansowana przez Powiat Kępiński w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w roku 2022 w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

W Komitecie Organizacyjnym VII Zjazdu Absolwentów i Wychowanków w latach 2019-2022 pracowali: przewodnicząca Jolanta Jędrecka, zastępcy przewodniczącej Grzegorz Badowski i Krzysztof Rudziński, skarbnik Zenon Schumacher, sekretarz Karina Zalesińska, członkowie: Danuta Stefańska, Józef Frąckowiak, Piotr Kozica, Lidia Kulik, Barbara Maruszka-Bednarek, Paulina Pacyna-Dawid, Dariusz Pezalski, Edyta Rybczyńska, Maria Walek i Jolanta Waliszewska.

Komitet Organizacyjny VII Zjazdu Absolwentów dziękuje wszystkim Absolwentom za przybycie i udział w uroczystości, wsparcie i pomoc w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Dzięki Wam było to wspaniałe święto szkoły, które na długo zostanie w naszej pamięci.

 Zapraszamy Państwa do kontaktu w sprawie uzupełniania zdjęć klasowych, poszerzania bazy sylwetek naszych wybitnych oraz dzielenia się wrażeniami z powrotu do naszej szkoły po latach pod adresem: .

do góry