• język migowy
  • BIP

Informacje

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli

Ministerstwo Edukacji i Nauki - Departament Wychowania i Edukacji Włączającej informuje, że w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022 chce kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Można również skorzystać z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!

W obliczu wciąż trwającego zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19, po doświadczeniach nauki zdalnej oraz wobec pojawiających się problemów, takich, jak m. in.  obniżony nastrój, lęk przed pójściem do szkoły, poczucie osamotnienia, problemy z koncentracją i snem, poczucie bezradności, zachowania agresywne, relacje rodzinne przypominamy o możliwości skorzystania ze wsparcia psychologiczno - pedagogicznego.

Zarówno uczniowie, jak też rodzice mogą kontaktować się z pedagogiem szkolnym - bezpośrednio w szkole (pedagog jest dostępny codziennie od 8.00 do 12.45, a we wtorki od 8.00 do 13.30), poprzez dziennik elektroniczny, kontakt telefoniczny oraz - po wcześniejszym umówieniu - konsultację za pośrednictwem Google Meet.

Od bieżącego roku szkolnego w liceum zatrudniony jest psycholog szkolny, dostępny we wtorki od godziny 7.55 do 13.55. Również z panią psycholog można kontaktować się bezpośrednio w szkole, poprzez dziennik elektroniczny oraz kontakt telefoniczny.

Przypominamy numer telefonu do szkoły: 627822294.

Również Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Kępnie udziela wsparcia psychologiczno - pedagogicznego.

Poradnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w piątki od 8.00 do 15.30. Specjaliści prowadzą diagnozę psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną, zajęcia terapeutyczne, doradztwo zawodowe, jak również porady i konsultacje (w tym on-line oraz telefoniczne). Wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu i formy konsultacji/porady.

Podajemy dane kontaktowe do poradni:

Adres: ul. Sienkiewicza 26, Kępno

Numery telefonów: 627824811,        536409739  

Adres e-mail:

Link do strony poradni: http://poradnia.kepno.pl/

Przypominamy tez o zainicjowanym przez Rzecznika Praw Dziecka, funkcjonującym całodobowym Dziecięcym Telefonie Zaufania: 800 12 12 12.

Informacja pedagoga szkolnego - dbajmy o siebie.

Od kilku tygodni znajdujemy się w bardzo nietypowej sytuacji. Sytuacji, która mocno ogranicza naszą aktywność, zmienia codzienną rzeczywistość, stawia ogrom przeszkód w drodze do realizacji dotychczas obranych celów. Poprzez pandemię koronawirusa pojawił się w naszym życiu nowy bodziec stresowy, który coraz silniej zaburza nasz codzienny rytm życia, dezorganizuje plany i zagraża naszemu poczuciu bezpieczeństwa. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że nie wiemy, jak długo ona potrwa, w jakim kierunku się rozwinie, ani nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji tego, co aktualnie się dzieje.

Nie pozwólmy jednak, aby panika narastała, a w tej nowej, niespotykanej i trudnej sytuacji - dbajmy o nasze zdrowie, również zdrowie psychiczne!

O tym, jak dbać na co dzień o siebie w aspekcie fizycznym, mówi się wiele. Nie wolno jednak zapomnieć o psychicznej sferze naszego życia. Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, ale też korzystnie wpływa na odporność naszego organizmu!

Niepokój i obawy są naturalną konsekwencją zaistniałej sytuacji. Wielu z nas przeżywa trudności z adaptacją, dostosowaniem się do nowej sytuacji. Pamiętajmy, że to, jak reagujemy na sytuację trudną i związany z nią niepokój, w dużej mierze zależy od nas samych, od naszego nastawienia i od naszych myśli. Warto więc wypracować sobie taki sposób myślenia, który będzie nam pomagał w radzeniu sobie z zaistniałą sytuacją, a nie dodatkowo nas obciążał.

Aby złagodzić trudności takiego położenia, nie nakręcać się i nie wpadać w panikę, warto pamiętać o tym, że jest to przejściowe (kiedyś się skończy!) i że nie jesteśmy sami w takiej sytuacji - problem dotyczy nas wszystkich! - każdy przeżywa nieoczekiwane ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu, zmuszony jest do zmiany planów itd.

Zostańmy w domu - ale bądźmy w kontakcie! - by uniknąć poczucia izolacji - mamy przecież telefon, Internet, media społecznościowe, różne programy, aplikacje itd. Dbajmy o relacje z innymi.

Warto także rozmawiać o tym, co przeżywamy - nie zamykać się w sobie, nie zaprzeczać uczuciom.

Doceńmy swoje starania - przecież robimy to dla dobra i zdrowia nas samych, naszych bliskich, a nawet globalnie - wszystkich. Podejmujemy działania ochronne!

Jeśli odczuwamy lęk, zamieńmy go w empatię - informuje o tym również WHO w swoich wytycznych. Pamiętajmy, że lęk paraliżuje, a empatia prowokuje do pozytywnych postaw.

Zdobywajmy wiedzę o zagrożeniu - pozwala to na oswojenie się, przygotowanie. Ale koniecznie odróżniajmy rzetelną wiedzę, od insynuacji, spekulacji. Mądrze korzystajmy też z mediów. Nie nakręcajmy się, dawkujmy informacje, sprawdzajmy tylko to, co nowego, bez zbędnego wracania do poprzednich i roztrząsania ich

do góry