• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/ „Wrażliwość na słowa to wrażliwość na ludzi”

„Wrażliwość na słowa to wrażliwość na ludzi”

11 Października 2021

W dniach 6,7,8 X 2021r. młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczyć w zajęciach w ramach kampanii: „Wrażliwi na słowa. Wrażliwi na ludzi”. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na rolę języka w procesie stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Organizatorami kampanii są: Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym Hej Koniku, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Rada Języka Polskiego oraz Janssen.

Do kampanii przyłączyły się w naszej szkole polonistki i pedagog szkolny, przeprowadzając zajęcia w klasach: Weronika Gałecka w klasie 3Nb, Beata Kaźmierczak - w klasie 2d, Aleksandra Kowalek - w klasie 2Nc, Karina Zalesińska - w klasie 3Nc oraz pedagog Małgorzata Dymała - w klasach 1Na i 2 Nb.

Pamiętajmy wszyscy, że wrażliwość na słowa odzwierciedla wrażliwość na ludzi. Dlatego nie używajmy negatywnych określeń stygmatyzujących osoby z zaburzeniami psychicznymi. Używajmy konstrukcji opisowych - np. osoba z depresją, osoba z anoreksją, osoba z lękiem społecznym. Stosujmy zwroty, które będą wyrażały szacunek dla osób z  zaburzeniami psychicznymi.

 

do góry